top of page

Grupo de Análise de Mercado

Público·31 membros

Moldavia Shqipëria transmetim i drejtpërdrejtë 17.11.2023 HD live


1 orë më parë — Moldavia Shqipëria drejtpërdrejt live 17 nëntor 2023 TV Sanksionet do të aplikohen drejtpërdrejt ndaj kryetarit të bashkisë.


10 qytete të tjera, përfshirë Comrat dhe Tiraspoli, selitë administrative të dy territoreve autonome, kanë gjithashtu statusin e bashkisë. Moldavia ka 66 qytete (qyteza), duke përfshirë 13 me status bashkie dhe 916 communes. 700 fshatra të tjerë janë shumë të vegjël për të pasur një administratë të veçantë dhe janë administrativisht pjesë e qyteteve (41 prej tyre) ose komunave (659). Kjo përbën një total prej 1682 lokalitetesh në Moldavi, dy prej të cilave janë të pabanuara. [59] Qyteti më i madh në Moldavi është Kishinau me një popullsi prej përafërsisht. RugbyPass - Aplikacionet në Google Play 17 qer 2023 — Albania vs Moldova rezultati i drejtpërdrejtë (dhe transmetimi i drejtpërdrejtë i videos në internet) fillon në 2023/06/17 në 11:45:00 kohën ... Aeroporti me më shumë linja ajrore 12 sht 2023 — Moldavia drejtpërdrejt live 17 Republika Çeke, Franca, Gjeorgjia [Transmetim i drejtpërdrejtë@@@] Shqipëria U21 [Transmetim i drejtpërdrejtë ... Lufta e Parë Botërore solli një ngritje të vetëdijes politike dhe kulturore (etnike) në mesin e banorëve të rajonit, meqë 300, 000 Besarabët u hartuan në Ushtrinë Ruse të formuar në vitin 1917; brenda njësive më të mëdha u formuan disa "Komitete të Ushtarëve të Moldavisë". Pas Revolucionit Rus të vitit 1917, një parlament bessarabian, Sfatul Ţării (një Këshill Kombëtar), u zgjodh në tetor-nëntor 1917 dhe u hap më 3 dhjetor [O. S. 21 nëntor] 1917. Sfatul Tari shpalli Republikën Demokratike Moldave (15 dhjetor [O. 2 dhjetor 1917] brenda një shteti federal rus dhe formoi një qeveri (21 Dhjetor [O. Moldavia - WikipediaRepublika e MoldavisëRepublica Moldova (Rumanisht) Flamuri Stema Himni: Limba noastră"Gjuha jonë"Vendndodhja e Moldavisë në Evropë (e gjelbër)dhe territori i saj i pakontrolluar i Transnistrisë (e gjelbër e hapur)Kryeqytetidhe qyteti më i madhKishinau47°0′N 28°55′E / 47. 000°N 28. Në vitin 1878, si rezultat i Traktatit të Berlinit, Rumania u detyrua të dorëzojë tre qarqet përsëri në Perandorinë Ruse. Gjatë shekullit të 19-të, autoritetet ruse inkurajuan kolonizimin e Besarabisë nga rumunët, rusët, ukrainasit, gjermanët, bullgarët dhe gagauzët, kryesisht në zonat veriore dhe jugore të liruara nga turqit dhe Nogait, Tatar, të cilët u dëbuan në vitet 1770 dhe 1780, gjatë Luftës Ruso-Turke, [29][30][31][32] përfshirja e provincës në Pale të Zgjidhjes gjithashtu lejoi imigrimin e më shumë hebrenjve. Shqipëria Bullgaria drejtpërdrejt live 17 tetor 2023 - Activist HQ 6 sht 2023 — (TRANSMETIM##) Republika Çeke Shqipëria transmetim i drejtpërdrejtë 7 shtator 2023 Moldavia dhe sot Ishujt Faroe. Kundërshtari ynë i mbrëmjes ... Më 27 gusht 1991, ndërsa shpërbërja e Bashkimit Sovjetik ishte duke u zhvilluar, RSS e Moldavisë shpalli pavarësinë dhe mori emrin Moldavi. [14] Megjithatë, brezi i territorit moldav në bregun lindor të Dniester ka qenë nën kontrollin de facto të qeverisë separatiste të Transnistrisë që nga viti 1990. Kushtetuta e Moldavisë u miratua në vitin 1994 dhe vendi u bë një republikë parlamentare me një president si kreu i shtetit dhe një kryeministër si kreu i qeverisë. Moldavia është vendi i dytë më i varfër në Evropë për nga PBB-ja për frymë zyrtare pas Ukrainës dhe pjesa më e madhe e PBB-së së saj dominohet nga sektori i shërbimeve. [15] Ajo ka një nga IZHNJ më të ulëta në Evropë, duke u renditur në vendin e 76-të në botë (2022). [12] Moldavia renditet e 56-ta në botë në Indeksin Global të Inovacionit që nga viti 2022. Kosova U19 Sllovakia U19 drejtpërdrejt falas 15 nëntor 2023 [[[SPORT TV]]**] Shqipëria Moldavia drejtpërdrejt live 17.06 17 qer 2023 — Studimi nuk merr për bazë në asnjë moment në mënyrë të drejtpërdrejt indikatorë si ... Portugalia U17 Shqipëria U17 transmetim i drejtpërdrejtë 15 RugbyPass është destinacioni kryesor për adhuruesit e regbit në të gjithë globin, me lajmet, analizat, shfaqjet, pikat kryesore, podkastet, dokumentarët, ... [72] Shpallja e Pavarësisë e vitit 1991 emërton gjuhën zyrtare rumanishten. [73][74] Kushtetuta e vitit 1994 thoshte se gjuha kombëtare e Republikës së Moldavisë ishte moldavishtja dhe shkrimi i saj bazohet në alfabetin latin. [75] Në vitin 2013, Gjykata Kushtetuese e Moldavisë vendosi se emri "rumunisht", siç përdoret në Deklaratën e Pavarësisë për të identifikuar gjuhën zyrtare, mbizotëron mbi emrin "Moldavian", i dhënë në nenin 13 të Kushtetutës. [76] Feja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Krimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Shëndeti dhe fertiliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Emigrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Ushqimi dhe pija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Pushimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] ^ Ka një polemikë rreth vetëidentifikimit të moldavëve, me disa autorë që i konsiderojnë ata rumunë etnikë. Vendimi u kundërshtua nga Rusia Sovjetike, e cila në vitin 1924 krijoi, brenda RSS së Ukrainës, një të ashtuquajtur republikë autonome moldave në territore pjesërisht të banuara nga Moldavia në lindje të Besarabisë. Në vitin 1940, si pasojë e Paktit Molotov-Ribbentrop, Rumania u detyrua t'i dorëzonte Besarabinë dhe Bukovinën Veriore Bashkimit Sovjetik, duke çuar në krijimin e Republikës Socialiste Sovjetike Moldave (RSS Moldave). ^ "Republica Moldova - Geografie". Moldova. 26 gusht 2016. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2021. Marrë më 23 qershor 2021. ^ "MOLDOVA: Transnistria (Pridnestrovie)". Citypopulation. de (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2021. Marrë më 23 qershor 2021. ^ "Numărul populației cu reședință obișnuită, pe sexe şi grupe de vârstă, în profil teritorial la 1 Ianuarie 2023" (në rumanisht). Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova (BNS). Marrë më 9 qershor 2023. {{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja) ^ a b c d "World Economic Outlook Database, April 2023 Edition. (Moldova)". IMF. org (në anglisht). Fondi Monetar Ndërkombëtar. {{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja) ^ "Gini index - Moldova". data. worldbank. Banka Botërore. Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2020. Marrë më 21 gusht 2022. ^ a b "Human Development Report 2021/2022" (PDF) (në anglisht). Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillimin. 8 shtator 2022. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 8 shtator 2022. vlerësoi 86% në 1816, [33] pas dëbimit musliman, në rreth 52% në vitin 1905. [34] Gjatë kësaj kohe ka pasur trazira antisemite, duke çuar në një eksod të mijëra hebrenjve në Shtetet e Bashkuara. [35] Revolucioni Rus dhe Rumania e Madhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Një hartë e Rumanisë së Madhe midis viteve 1920 dhe 1940. Në bujqësi, reforma ekonomike filloi me reformën e kadastrës së tokës. [63] Produktet bujqësore të Moldavisë përfshijnë perime, fruta, rrush, verë dhe drithëra. [64] Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Aeroporti Ndërkombëtar i Kishinauit. Mjetet kryesore të transportit në Moldavi janë hekurudhat 1, 138 km (707 mi) dhe një sistem autostrade (12, 730 km ose 7, 910 mi në përgjithësi, duke përfshirë 10, 937 km ose 6, 796 mi sipërfaqe të asfaltuara). Porta e vetme ndërkombëtare ajrore e Moldavisë është Aeroporti Ndërkombëtar i Kishinauit. [[FALAS###]<<<<] Rumania Kosova transmetim i drejtpërdrejtë Moldavia (rumanisht: Moldova), zytarisht Republika e Moldavisë, rumanisht Republica Moldova drejtpërdrejta. Presidenti emëron një kryeministër i cili ...


Informações

Bem-vindo ao grupo! Você pode se conectar com outros membros...
bottom of page